Nitroděložní hormonální systémy - nejen antikoncepce

Chrání Vás před nežádoucím otěhotněním, ale i nadměrným menstruačním krvácením, hyperplazií děložní sliznice...

Nitroděložní hormonální systémy jsou nitroděložní tělíska ve tvaru písmene T, jejichž vertikální část je tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství hormonu. Tento hormon působí pouze ve svém bezprostředním okolí, tedy především na děložní sliznici. Do krevního oběhu se vstřebává jen zcela minimálně – odpadá riziko nežádoucích účinků systémové hormonální antikoncepce či substiční terapie.

V současné době můžeme nabídnout systémy funkční od tří do šesti let

Nitroděložní hormonální systémy se používají nejen jako kontracepční prostředky (k zabránění otěhotnění), ale s výhodou i k řešení potíží v období klimakteria, při nadměrném menstruačním krvácení a k ochraně endometria před hyperplazií (nadměrné zesílení sliznice dělohy) během substituční léčby přípravky obsahujícími estrogeny.

Tělíska se zavádějí ambulantně pomocí speciálně navrženého zavaděče, procedura je krátká a příliš se neliší od běžného gynekologického vyšetření.  Zavedení je provedeno v lokální anestezii, které je dosaženo aplikací gelu Lidbree do děložního hrdla. Odstranění je stejně tak snadné pomocí tenkých vláken, připevněných k tělísku a rovněž jej lze provést v lokální anestezii. Po odstranění dochází u žen ve fertilním období k rychlému návratu plodnosti.

V prvních měsících po zavedení se někdy vyskytuje nepravidelné slabé špinění v průběhu cyklu. Toto špinění většinou spontánně ustupuje a většina uživatelek nakonec nemá žádnou nebo jen velmi slabou menstruaci.

Díky pravidelnému uvolňování hormonu jsou odstraněny hlavní nedostatky obyčejných tělísek používaných v minulosti, tedy zesílení menstruace a riziko zánětu vnitřního genitálu.

Vstupní pořizovací náklady na hormonální tělisko nejsou malé, přepočtené měsíční náklady jsou však nižší než při užívání i starších levnějších preparátů hormonální antikoncepce, o moderních dražších preparátech ani nemluvě.

Více informací najdete na http://www.antikoncepce.cz/

Soubory ke stažení

  • Tělísko v dutině děložní