AMH - test plodnosti

Určení individuální ovariální rezervy u žen, které zatím odkládají mateřství...

Stanovení individuální ovariální rezervy

  • nový test umožňující posoudit, do jaké míry si žena může dovolit odkládat mateřství
  • pravděpodobnost početí s věkem klesá, u různých žen však různou rychlostí, tak jak klesá individuální ovariální rezerva (množství vajíček, které mohou dospět k ovulaci)
  • nexistuje žádná terapie, která by umožnila rezervu vajíček navýšit 
  • v případě, že je zjištěna snížená ovariální rezerva, není vhodné těhotenství dále odkládat

Co je to AMH (Anti - Müllerian Hormone)?

Jedná se o hormon, k terý je produkován granulozovými buňkami časně vyvíjejích se antrálních foliklů, v nichž nezralá vajíčka čekají na "prozbuzení", tedy hormonální implus, aby v budoucnu dozrály. Jejich  počet se s věkem přirozeně snižuje a tím se také kontinuálně snižuje AMH. Tento hormon tedy ukazuje počet zbylých vajíček (individuální ovariální rezerva).

Vyšetření  AMH  je vhodné zejména u žen:

  • které pracují na své kariéře a přitom chtějí vědět, jak dlouho si ještě mohou dovolit odkladát mateřství, žádná věková hranice v tomto případě správnou odpověď neposkytne, hladina AMH však ano
  • s rodinnou zátěží předčasné menopauzy / před 45 rokem  věku /
  • po operacích na vaječnících
  • s těžkou endometriozou

V praxi se setkáváme s ženami, které tyto rizikové faktory nemají a přesto mají rezervu velmi  sníženou, aniž by to tušily. Pokud současně takové ženy odloží založení rodiny, nemusí se to již z vlastních  vajíček podařit. Často pak jsou odkázány na darovaná vajíčka od anonymní dárkyně. Doporučujeme tedy všem ženám mezi 27 - 38. rokem věku, které  uvažují o odkladu mateřství, aby si test nechaly alespoň jednou provést a mohly se pak správně rozhodnout.

Jak test probíhá?

Můžete se kdykoliv v ordinační hodiny dostavit ke krevnímu odběru, bez závislosti na dni menstruačního cyklu či užívání  hormonálních léků. 

Vzorek je následně odeslán ke zpracování do certifikované laboratoře. Seznámení s výsledky, jejich interpretace a návrh případných opatření provedeme s desetidenním odstupem Vámi preferovaným způsobem: e-mailem, telefonicky nebo osobní konzultací v naší ambulanci.

Vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Do celkové ceny patří i seznámení s výsledky a jejich interpretace lékařem.

Soubory ke stažení