přeskočit navigaci / na obsah
 

Navigace č.2:

Obsah hlavní stránky:

Nacházíte se:
 

Odběr pupečníkové krve po porodu

Pupečníková krev zůstává po porodu v odstřižené části pupečníku a v placentárních cévách a pokud se neprovede její odběr, stává se společně s placentou biologickým materiálém určeným k likvidaci. Pupečníková krev však je zdrojem kmenových buněk, které mohou Vašemu dítěti nebo jeho sourozenci pomoci překonat některá onkohematologická onemocnění.

Při porodu máte jedinečnou možnost nechat odebrat a uskladnit pupečníkovou krev Vašeho dítěte. Pupečníková krev obsahuje vzácné kmenové buňky, které se v současnosti využívají na léčbu mnohých závažných a život ohrožujících onemocnění. Moderní technologie umožňují uchovávat transplantát připravený z odebrané pupečníkové krve mnohá desetiletí. Připravený transplantát z pupečníkové krve představuje pro Vaše dítě „biologickou pojistku“ a investici na celý život.

V současné době se v rámci autologních (vlastních) transplantací využívají zejména kostní dřeň, pupečníková krev a periferní krev. V porovnání s kostní dření a periferní krví má pupečníková krev se svými krvetvornými kmenovými buňkami řadu předností a klinických výhod:

  • Odběr pupečníkové krve - je rychlý a naprosto bezbolestný a v žádném případě malého dárce ani jeho maminku nezatěžuje, na rozdíl od odběru kostní dřeně.
  • Kvalita krvetvorných kmenových buněk – z pupečníkové krve má nespornou výhodu především ve své „čistotě a mladosti“, není na rozdíl od kostní dřeně zatížená terapiemi a procesem stárnutí, který má negativní vliv na schopnost dělení buněk.
  • Okamžité použití - transplantát z pupečníkové krve je připravený pro okamžité použití, známe jeho kvalitu a vlastnosti. Po závěrečném ověření kvality transplantátu ze zamrazených vzorků je okamžitě připravený pro využití.
  • Dostupnost – až třetina pacientů, kteří nemají nebo nemohou mít svůj vlastní autotransplantát, nemohou podstoupit také příslušnou transplantaci. Najít vhodného dárce není jednoduché a v případě indikace autologní transplantace je pacientovou nevýhodou, že nemá svůj vlastní autotransplantát.
  • Genetická identita = absolutní shoda, jde o krev dítěte, kterému byla z pupečníkových cév a cév placenty odebrána. Nehrozí tedy riziko potransplantačních komplikací.

Jedinou možností a svým způsobem nevýhodou, je doba odběru pupečníkové krve, tj. u porodu dítěte. Zjednodušeně lze říci, že odběr se dá provést jen jednou v životě.

Více informací Vám rádi poskyteneme v naší ambulanci.

 

 

Pravý sloupec:

KONTAKT

Femisalva s.r.o.
gynekologicko - porodnická praxe
MUDr. Petr Herman
Slovenská 1334/42
747 06 Opava - Kylešovice

herman@femisalva.cz